Podraz a evidentní záměr, blbost anebo něco jiného?

Podraz a evidentní záměr, blbost anebo něco jiného?

Zdá se, jako by agentura pro výzkum veřejného mínění STEM/MARK, která zveřejnila průzkum známosti lídrů kandidátek třiceti stran do Evropského parlamentu, rozhodovala místo Nejvyššího správního soudu (NSS).

Před třemi týdny Šmardův Lidový dům podal zmatenou stížnost na existenci kandidátky ČSSD ve volbách do Evropského parlamentu. Agentura STEM/MARK jako by počítala už dopředu s tím, že kandidátka ČSSD do EP bude v souladu s přáním Šmardy a jeho loutkovodičů smetena z povrchu zemského. To se nestalo. NSS projevil velkou korektnost a úctu k právu a rozhodl ve prospěch ČSSD.

Kam zmizel Mlíkař?

V dnešním přehledu, který vydaly mj. Novinky.cz z průzkumu agentury STEM/MARK, se objevuje dokonce pořadí známosti špičkových kandidátů podle stran kandidujících ve volbách do EP. A tak se dozvídáme, že famózní známost ve veřejnosti má paní Nerudová (87%), za ní pan Zaorálek (84%) etc. A v druhé, tedy v poslední části tabulky jsou uvedeni pánové Mach (28%), Kolaja (25%) a dokonce s 11% i lídryně kandidátky strany Zelených.

Ale Mlíkař – tedy bývalý český premiér, u něhož se důvodně dá předpokládat vysoká známost ze strany českých občanů, jaksi chybí…. Jeho známost tedy nedosahuje ani úrovně 11% lídryně kandidátky Zelených? Anebo je to všechno jinak? Byl Mlíkař vyřazen už dopředu z jakéhokoliv průzkumu, aby prostě nerušil zažité kruhy – kdo může a má být zvolen do EP? Nebo jsou pohnutky toho ještě nižší anebo dokonce ty nejnižší?

V každém případě vedení ČSSD už před časem, při zveřejnění ještě méně reprezentativního průzkumu, apelovalo dopisem na vedení společnosti STEM/MARK, aby zjednalo v této věci nápravu. Pánové zřejmě nejsou ochotni či schopni takovou nápravu zjednat. Je to drsné ovlivnění volební kampaně, které nás posunuje směrem ke státům, které se zrovna nepyšní vzorovou demokracií.

Nezbývá nic jiného, nežli předat celou záležitost právnímu zástupci strany. Celou věc lze totiž hodnotit jako dezinformaci s cílem ovlivnit volby.

Jiří Paroubek