ČSSD podala stížnost na dezinformaci ze strany agentury STEM/MARK

ČSSD podala stížnost na dezinformaci ze strany agentury STEM/MARK

Představitelům ČSSD – České suverenity sociální demokracie se nelíbí, že agentura pro výzkum veřejného mínění STEM/MARK ignorovala lídra jejich kandidátky do Evropského parlamentu a předsedu strany Jiřího Paroubka při provádění průzkumu známosti vedoucích kandidátek do EP. Statutární místopředsedkyně strany Jana Volfová dnes v této věci odeslala na ministerstvo vnitra stížnost.

Paroubek na dnešní tiskové konferenci řekl, že už před několika týdny se ČSSD domáhala toho, aby i on, jako lídr kandidátky ČSSD do europarlamentu, byl do této soutěže zařazen. To se však nestalo.

Volfová proto podala na ministerstvo vnitra stížnost na dezinformaci, která byla uvedena prostřednictvím agentury STEM. »Chceme, aby se tím ministerstvo vnitra zabývalo tak, jako jinými dezinformátory, kde bylo velmi pečlivé a často jim zavřelo krám,« uvedl Paroubek. Strana zatím podle něj nechce jít cestou podání žaloby.

Paroubek také řekl, že spor se SOCDEM o zkratku ČSSD pokládá za uzavřený s ohledem na verdikt Nejvyššího správního soudu, který minulý týden zamítl návrh SOCDEM na zrušení registrace koalice ČSSD pro červnové volby do Evropského parlamentu.

Expremiér a bývalý předseda původní sociální demokracie Paroubek zároveň uvedl, že je ochoten k veřejné debatě s představiteli SOCDEM i o programových otázkách. Výzvu směřoval předsedovi SOCDEM Michalu Šmardovi a volebnímu lídrovi této strany a exministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi. »Vyzývám je, aby oba dva se mnou šli do debaty a klidně ať si vezmou jako moderátora pana Moravce. Myslím, že je zvládnu všechny tři,« prohlásil Paroubek. Je podle něj potřeba, aby lidé viděli programový rozdíl mezi ČSSD a SOCDEM.

Ministerstvo pro místní rozvoj zločinně zaspalo

Paroubek také představil plány své strany na rozvoj bytové výstavby. »Ministerstvo pro místní rozvoj za dva a půl roku zločinně zaspalo v této otázce,« uvedl. Na ministerstvu zatím podle něj jenom uvažují o nějakém programu, i když připustil, že nyní alespoň problém pojmenovali. »Řekli, že v Česku je 880 tisíc volných bytů, asi 200 tisíc z nich je použitelných k nastěhování,« uvedl předseda ČSSD.

Vyřešit problém s bydlením především mladých lidí by podle něj pomohlo přijetí dvou norem. V prvním případě jde o podzákonnou normu, která by řešila soukromou výstavbu prvního bydlení. Podle tohoto návrhu by Národní rozvojová banka mohla poskytovat bezúročné úvěry do dvou milionů korun se splatností na dvacet let mladým lidem, jejichž roční příjem nepřesáhne dvojnásobek ročního průměrného příjmu. Při narození dítěte by se rodině snížil závazek poskytovateli např. o 50 tisíc korun. »Bylo by to zjevné propopulační opatření,« zdůraznil Paroubek. Využít by podle něj bylo možné peněz z fondů EU na výstavbu nových domů a bytů nebo na rekonstrukci starších.

K podpoře budování komunálních bytů by se podle Paroubka mohl využít návrh zákona, který zpracovali ještě v minulém volebním období experti ČSSD ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj. Norma, která byla zpracována na základě britských a rakouských zkušeností, se bohužel nedostala do závěrečného čtení a skončila ve sněmovním archivu. Podle tohoto návrhu by neziskové společnosti ale i družstva, které spolupracují s obcemi, mohly dostat zdarma pozemky určené pro bytovou výstavbu. Společnosti by si mohly vzít úvěry na výstavbu komunálních bytů od komerčních bank s dobou splatnosti 20 let, anuita úvěru by byla splácena z přijatého nájemného. »Cena komunálních bytů by byla velmi rozumná,« dodal Paroubek. Jde podle něj o systém, který funguje v řadě západních zemí, kde se podobným způsobem postaví ročně desítky tisíc bytů. »Takto může být v ČR stavěno např. 10 tisíc komunálních bytů k využití pro občany obcí,« uvedl předseda ČSSD.

ČSSD podala stížnost na dezinformaci ze strany agentury STEM/MARK