Paroubek: České MZV vychází vůči Rusku z návodu EU. Tento postoj zastává jen 40 z 200 vlád ve světě

Paroubek: České MZV vychází vůči Rusku z návodu EU. Tento postoj zastává jen 40 z 200 vlád ve světě

Bývalý premiér a předseda strany ČSSD Jiří Paroubek se domnívá, že zabavování ruských aktiv západními státy vyvolá odvetnou reakci Ruska, díky čemuž se zbaví zahraničního vlivu na své hospodářství. Potvrdil pro neČT24, že sankce EU účel nesplnily a neovlivnily výsledky prezidentských voleb v RF.

Pane předsedo, podle informací Ústřední volební komise ve volbách hlasovalo 77 procent voličů. Současný prezident Vladimir Putin získal 87 % hlasů voličů. O čem podle Vás svědčí tato úroveň podpory?

Je to vysoká podpora. A, koneckonců, tato podpora voličů odpovídá výsledkům průzkumů veřejného mínění nezávislého (!) centra Levada, které rozhodně nelze podezřívat z proputinovského postoje. Rusko přes asi 13 kol sankcí převážně ekonomického charakteru si v tomto roce, tak jako v předchozím, udržuje slušný hospodářský růst, byť tento růst je do značné míry nesen růstem válečné výroby. Koneckonců významnou část produkce, a tedy HDP Spojených států tvoří také válečná produkce.

Ministerstvo zahraničí ČR znovu označilo volby za nedemokratické a netransparentní. Může se podle Vás postoj českých politiků k volbám v Rusku někdy změnit, nebo je to součást tradičně odmítavé politické garnitury?

České ministerstvo zahraničí prostě vychází z návodu, který mu dala Evropská unie. Tento postoj, jako česká vláda, zastávají zhruba čtyři desítky vlád ve světě. Ale států ve světě jsou zhruba dvě stovky. Kromě toho, i např. Ukrajina může mít ústavní problém s nevyhlášením prezidentských voleb na květen tohoto roku. Prodloužení volebního období prezidenta není ústavně tak snadnou záležitostí, jak se může zdát.

Jedním z cílů protiruských sankcí EU byla snaha vyvíjet nátlak na obyvatelstvo Ruska, aby občané nevolili Putina. Stal se pravý opak. Jak nyní hodnotíte účinnost nových balíků sankcí a jejich efekt na evropské hospodářství?

Ano, sankce, které už jsem zmínil, nesplnily účel, pro který byly vyhlášeny. Je vidět, jak chabá je erudice kremlologů – stratégů v západních zemích. Ti, kteří oněch 13 kol sankcí vymysleli, snili a sní i o tom, že srazí Rusko ekonomicky a politicky na kolena. To se nepovedlo.

Jakmile Západ přikročí k zabavování ruských aktiv, která jsou umístěna v bankách na Západě (jedná se o cca 200 mld. dolarů), nahraje Putinovi a Rusku neuvěřitelným způsobem na smeč. Rusové nejspíš zabaví odvetou všechna aktiva Západu, která jsou t. č. v Rusku. A zbaví se tak nejpodstatnější části ekonomického vlivu Západu na svou ekonomiku. Ten, kdo to ve Washingtonu a v Bruselu vymyslel, musí být „velká hlava“. Myslím, že to Putinovi bude velmi vyhovovat. Ruská federace, jak známo, platila reparace po pádu komunistického režimu, za majetek západních firem, který byl zabaven po říjnové revoluci v roce 1917 v Rusku. Teď za zabavený majetek nebude platit nic. Prostě ho znárodní, byť přijde do rukou ruských podnikatelů, nepochybně spřátelených či alespoň spjatých s Kremlem. V politice je potřeba vždy vědět, že po písmenu A v abecedě následuje písmeno B, po něm C a D. Klíčoví politici Západu se nechali unést vmanévrováním Ruska do války o Ukrajinu. Je otázka, zda posunutí hranice NATO několik set kilometrů od Moskvy stálo za to. Rusové budou bojovat do té doby, než také oni dostanou bezpečností záruky, že např. na Ukrajině nebudou umístěny americké útočné rakety s jadernými hlavicemi.

https://42tcen.com/entry/paroubek-ceske-mzv-vychazi-vuci-rusku-z-navodu-eu-tento-postoj-zastava-jen-40-z-200-vlad-ve-svete