Jiří Paroubek: Ostudné rozhodnutí Fialovy vlády ve vztahu ke slovenské vládě…

Jiří Paroubek: Ostudné rozhodnutí Fialovy vlády ve vztahu ke slovenské vládě…

Premiér Fiala a jeho vláda rozhodli na svém středečním zasedání, že až na další zruší mezivládní jednání se slovenskou vládou Roberta Fica.

Rozhodla se tak prý proto, že nesouhlasí se smířlivou rétorikou Ficovy vlády ve vztahu k Rusku a také proto, že se slovenský ministr zahraničních věcí, Juraj Blanár, má sejít či se sešel s ruským ministrem zahraničí, Sergejem Lavrovem, v turecké Antalyi.

Vláda R. Fica zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob a podle české vlády Fico opakovaně kritizoval západní země kvůli jejich postoji ke konfliktu na Ukrajině. A Evropskou unii za to, že nepředstavila žádný mírový plán řešení konfliktu na Ukrajině.

Je to podivné rozhodnutí české vlády, které znamená na nějaký čas stopku v česko-slovenských vztazích. Něco podobného tady bylo naposledy za Slovenského štátu a německé okupace Českých zemí.

Nicméně v současné době žijeme v jiných podmínkách, takže se mohou spolu stýkat rodiny, přátelé z obou stran, podnikatelé, lidé z kultury, z byznysu a v podstatě ukázat české vládě, jaký mají na celou věc názor.

Přitom existuje celá řada otázek mimo války na Ukrajině, na které by si česká a slovenská vláda mohly vyměňovat názory a zejména koordinovat  v orgánech EU společná stanoviska.

Snaha poslat Slovensko do izolace je předem odsouzená k neúspěchu. Právě proto, že existuje něco, jako je lidová diplomacie. A ta se neřídí naštěstí hloupými rozhodnutími nějaké vlády. Vlády přicházejí a odcházejí, a jak to vypadá i Fialova vláda po příštích volbách skončí. A jak se zdá, dosti ostudně, s ohledem na její dosavadní výkony. A pak přijde jiná vláda, která bude schopna navázat znovu rozumné vztahy se slovenskou vládou, ať už bude v té době jakákoliv.

Obávám se, že vyhlášení bojkotu vztahů se slovenskou vládou je něčím podobným, jako bylo ve středověku uvržení někoho do klatby. Je to podle mého názoru také neobratný pokus, jak ovlivnit slovenské prezidentské volby, kde je zatím jejich favoritem exponent vládních stran, tedy Smeru, Hlasu a SNS, předseda slovenského parlamentu Pellegrini.

Je zřejmé, že česká vláda a konec konců i někteří naši velcí zahraniční přátelé, abych přímo nejmenoval USA, mají zájem na tom, aby prezidentem Slovenska byl někdo jiný nežli reprezentant vládního tábora.

Jak ale znám Slováky, mají svou vlastní hlavu a rozhodnou se ve svém vlastním zájmu tak, aby to pro ně bylo to nejlepší.

Jiří Paroubek