Dojde i k utrácení psů?

Dojde i k utrácení psů?

Jakýsi spolek chovatelů jezevčíků v Německu, jak mě na to upozornily jednak moje manželka Gábina a má bývalá manželka Zuzana (je chovatelkou jezevčíka), navrhuje, aby se napříště už nechovali jezevčíci. Znamenalo by to, podle jejich představ, že by žijící jezevčíci už nějak dožili a že by nebyly připouštěny chovy, resp. narození nových jezevčíků. Pokud se nemýlím, jezevčíci jsou původní německé plemeno, které je pro svou skladnost velmi oblíbené také u nás. Hodí se tedy i do menších bytů, a proto řada lidí, kteří bydlí v panelových bytech, má jezevčíky.

Tím důvodem, proč by jezevčíci jako rasa měli zaniknout v průběhu nějakých příštích dvaceti let, je to, že prý trpí nejrůznějšími vážnými chorobami, vyplývajícími z jejich délky, resp. z délky páteře. Z namáhání páteře a také z namáhání trpících kyčlí.

Od svého dětství s jistými přestávkami jsem měl vždy psy. Nevím, jestli mohu říci o těch psech, které jsem měl u babičky v průběhu svého dětství, že jsem byl jejich chovatelem. Ale byli prostě součástí mého života. Jsem rád, že v posledních téměř 35 letech jsou v mé domácnosti psi přítomni trvale. Opět s určitými přestávkami, ale jsem na ně prostě zvyklý. V posledních dvou letech máme ve „střídavé péči“ s mou bývalou ženou Petrou a s dcerou Margaritou dva pejsky. Moje fenka modrého gaskoňského baseta, Amy, nemá ještě ani dva roky. A druhý pejsek se jmenuje Amor a jeho hrdou majitelkou a chovatelkou je moje dcera a právě mu bylo 7 let. Jsou to milí společníci. Musím říci, že právě toto plemeno modrého gaskoňského baseta je alespoň pro mě zajímavé v tom, že, pokud chci být v pohybu a třeba běhat, tak oba dva psi běhají se mnou. A pokud chci odpočívat, tak alespoň ten starší pejsek odpočívá se mnou. Vzhledem k tomu, že se jedná o plemeno, které má také dlouhou páteř a někteří pejskové mají problémy s kyčlemi nebo s lopatkami, tak by mohli být druzí na řadě po jezevčících, kteří padnou za oběť hloupým nápadům sociálního inženýrství.

Zatím musím říci, že oba dva tito psi, jejichž chovatelem se cítím, jsou velmi zdraví. A s ohledem na svou milou a přátelskou povahu a na to, že nejsou nikdy ostří, jsou velmi vhodným plemenem do rodin s dětmi.

Obávám se, že nápad tohoto spolku „chovatelů“ jezevčíků z Německa může mít neblahý vliv na německou i evropskou legislativu. A tak po holandských kravách, které vypouští příliš metanu ze svého zažívacího traktu a jsou tedy také ohroženým druhem (tam je to možná trošku složitější, protože holandské vody jsou prý kontaminovány výkaly krav v důsledku jejich velkých chovů), budou teď pronásledováni také psi. Alespoň tedy některá plemena a zřejmě ta, která mám nejraději.

Jiří Paroubek

https://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/dojde-i-k-utraceni-psu