ČSSD: Dříve se zakazovalo mluvit o osvobození Plzně americkou armádou, dnes koalice nemluví o armádě Rudé

ČSSD: Dříve se zakazovalo mluvit o osvobození Plzně americkou armádou, dnes koalice nemluví o armádě Rudé

Dnešního pietního aktu Svazu bojovníků za svobodu v Terezíně se společně v předsedou Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslavem Vodičkou a dalším členy vedení svazu zúčastnil i předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek. Ve svém úvodním projevu vzpomenul památky těch, kteří se stali posledními popravenými v době Protektorátu Böhmen a Mähren.

»V letošním roce si připomínáme skoro kulaté výročí 79 let vítězství koalice SSSR, Velké Británie, USA a Francie nad Německem. Je třeba si uvědomit, že tehdy za naši zemi položilo životy více než 360 000 Čechů a Slováků. Strašným rasovým zákonům padlo za oběť více než 6 miliónů židů a byla snaha vyhubit i všechny Slovany. Zde především 27 miliónů Rusů a Ukrajinců z toho 15 miliónů civilních obyvatel. Válka však měla za oběť i 20 miliónů Číňanů a milióny lidí dalších národností. Proto nesmíme dopustit, aby tyto oběti byly někdy zapomenuty nebo dokonce úmyslně pomíjeny, jak se dnes bohužel často ve snaze překreslit naši historii děje. To ČSSD nikdy nepřipustí, a proto jsme tady,« řekl předseda strany Paroubek. »Politická garnitura před rokem 1989 zlehčovala úlohu Ameriky při osvobozování naší země, dnešní vládní politici v podstatě ignorují významnou úlohu Rudé armády,« pokračoval.

»Stejní lidé pak podporují válečný konflikt na Ukrajině zasíláním dalších zbraní, místo aby hledali cestu k mírovému řešení. Další peníze do zbraní povedou jen k ničení dalších lidských životů na obou stranách a především obrovské devastaci Ukrajiny a zároveň dramatickému snížení životní úrovně celé Evropy,« zakončil Paroubek. »Svaz bojovníků za svobodu chce připomínat nejen hrdinství našich občanů, ale i to jak těžce se naše země vzpamatovávala z válečných let. Naši mrtví nás zavazují k tomu, abychom nepřipustili přepisování dějin podle toho, která politická garnitura zrovna vládne, ani to, aby novodobé válečné šílenství zničilo životy jejich dětí, vnuků a pravnuků,« řekl předseda svazu bojovníků Vodička.

ČSSD: Dříve se zakazovalo mluvit o osvobození Plzně americkou armádou, dnes koalice nemluví o armádě Rudé