Zeman podpoří ČSSD před volbami osobní účastí. S předsedou Paroubkem si dnes plácli

Zeman podpoří ČSSD před volbami osobní účastí. S předsedou Paroubkem si dnes plácli

Bývalý prezident Miloš Zeman se zúčastní předvolebního mítinku ČSSD – České suverenity sociální demokracie v Ústeckém kraji. Při dnešním jednání ve své pražské pracovně to potvrdil předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Ten Zemana informoval o tvorbě krajských koalic i o aktuálním soudním sporu se Sociální demokracií (SOCDEM) Michala Šmardy.

Česká strana sociálně demokratická se loni na jaře rozhodla změnit název na prosté Sociální demokracie a následně v červnu se někdejší zkratky ČSSD ujala Jana Volfová, předsedkyně tehdejší České suverenity. Zeman novému subjektu vyslovil sympatie už v lednovém exkluzivním rozhovoru pro iportaL24.cz (více zde) a následně i na únorovém sjezdu, kde se Paroubek stal předsedou a Volfová statutární místopředsedkyní. Exprezident se akce v pražském hotelu Ambassador zúčastnil osobně a promluvil k delegátům.

Další jednání s ČSSD byla odsunuta s ohledem na Zemanovy nedávné zdravotní problémy, nicméně dnes se již oba zkušení politici mohli setkat osobně. »Bylo to příjemné setkání. Panu prezidentovi jsem vysvětlil, jakým způsobem probíhá výstavba strany,« prozradil webovému deníku iportaL24.cz Paroubek. »V krajích, kde už máme určitou strukturu přibývají desítky členů, jinde jednotky členů, v některých krajích k nám přecházejí i celé organizace SOCDEM,« pochlubil se Paroubek.

Exprezidentu Zemanovi rovněž prozradil, že ČSSD pracuje na kandidátkách pro krajské volby, kdy v sedmi krajích je dohodnuta na koalici s jinými subjekty, další jednání pak neustále probíhají. »Pan prezident tak má hrubou představu o tom, co chceme dělat. A hovořil jsem s ním i o jeho eventuální účasti na volební akci v Ústeckém kraji. Ještě jsme neurčili konkrétní den, ale víme, že to nebude středa, kdy on má v Praze návštěvní hodiny,« řekl Paroubek.

Zatímco v šesti krajích by měla ČSSD jít kromě jiných partnerů do podzimních voleb po boku KSČM, právě v Ústeckém kraji se komunisté dali dohromady se SOCDEM, která vede s ČSSD spor o značku. Souvislost s exprezidentovou návštěvou mítinku ČSSD to však podle Paroubka rozhodně nemá. »Hlavní motiv je, že máme v Ústeckém kraji silnou organizační strukturu. Druhým takovým krajem je Moravskoslezský kraj a je možné, že i zde by se pan prezident mohl objevit. Tam ale plánujeme větší akci, pravděpodobně i s přizváním jiných politických stran,« prozradil Paroubek s tím, že další detaily budou teprve doladěny.

O právních krocích, které podnikla SOCDEM vůči ČSSD, podle Paroubka padla při dnešní návštěvě řeč jen okrajově. »Pan prezident je stejně jako já toho názoru, že Jana Volfové postupovala při registraci značky správně. A protože ty věci dobře zná, uvedl, že jakékoli jiné rozhodnutí než to, které nám dává za pravdu, by ho překvapilo,« konstatoval šéf ČSSD.

SOCDEM se obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS), jelikož nesouhlasí s registrací koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Domáhá se zrušení registrace, kdy důvodem je údajná klamavost a zaměnitelnost zkratky ČSSD. Ta ústy místopředsedkyně Volfové jakoukoli klamavost rezolutně odmítla. Návrhem se bude zabývat volební senát s předsedou Tomášem Langáškem. Soud má na rozhodnutí 15 dnů.

Z aktuálních politických témat oba bývalí předsedové České strany sociálně demokratické diskutovali především o budoucnosti Evropské unie. »Řekl bych, že jsme našli shodu v tom, že se ani jednomu z nás současná podoba rozhodování nelíbí,« uvedl Paroubek a dodal, že o válce na Ukrajině a možných mírových řešeních tentokrát řeč nepadla.

Bývalý prezident se několikrát vyjádřil pro mírová řešení, jež navrhla ČSSD ústy Jiřího Paroubka i na včerejší tiskové konferenci v hotelu Ambassador, několikrát však neváhal označit Rusko za jasného agresora a podpořil i dodávání zbraní na Ukrajinu»Já si myslím, že naše stanoviska k válce zas až tak moc odlišná nejsou,« dodal nicméně dnes Paroubek.

Zeman podpoří ČSSD před volbami osobní účastí. S předsedou Paroubkem si dnes plácli