Problémy s eDoklady komplikují vydávání léků na recept. Nelze ověřit občanku, varuje SÚKL

Problémy s eDoklady komplikují vydávání léků na recept. Nelze ověřit občanku, varuje SÚKL

Kvůli problémům s identifikací osob v základních registrech mohou mít lidé potíže při vyzvedávání léků na recept prostřednictvím občanského průkazu. Trvají potíže kvůli funkcionalitě Digitální informační agentury (DIA), uvedla Greta Rakašová z tiskového oddělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Vyjádření DIA, která státní systémy využívané eReceptem i novou aplikací eDoklady, provozuje, ČTK zjišťuje. Právě po spuštění eDokladů, které si o víkendu stáhlo až 150 000 lidí, se v systémech objevily problémy.

Reportáž na CNN Prima NEWS odkaz viz obrázek

„V souvislosti se spuštěním mobilní aplikace eDoklady je aktuálně téměř nedostupná identifikace osoby v základních registrech a Identitou občana. Vzhledem k tomu, že tuto identifikaci využívá i systém eRecept, tak aktuální nedostupnost identifikačního prostředku způsobuje problémy i zde,“ uvádí SÚKL na webu s hlášením výpadků.

K ověřování občanských průkazů nebo přihlášení do webové či mobilní aplikace eRecept používá SÚKL systémy eGovernmentu spravované Digitální informační agenturou (DIA). Na stejný systém je napojená i aplikace eDoklady. Právě velký zájem o ní způsobil v prvních dnech problémy s registrací do aplikace nebo přihlášením přes Identitu občana, která spojuje různé služby ověření totožnosti, například prostřednictvím elektronického bankovnictví.

„Stavíme na starší infrastruktuře, kterou i když jsme ji posilovali, tak nedostačovala. Stále dodáváme další servery a celý systém dále optimalizujeme,“ uvedl ředitel DIA Martin Mesršmíd. S podobnými problémy jako eRecept se po spuštění eDokladů podle vyjádření ministerstva práce na sociální síti X potýkal i jeho systém Jenda pro vyřizování žádostí o sociální dávky.