Nic by se nemělo přehánět a zejména by se nemělo lhát

Nic by se nemělo přehánět a zejména by se nemělo lhát

Kvalita lidí, které si zve ČT24 jako externí komentátory, je čím dál horší. Je to opravdu smutné, když se člověk dívá na některé hlupáky, kteří přicházejí s tvrzeními, která jsou nejen jednostranná, ale často úplně lživá.

Ve včerejším vysílání ČT24, které se pochopitelně zalykalo nadšením nad epizodní návštěvou premiéra Fialy v USA, vystoupil jakýsi Jiří Pondělíček. Tituly tohoto akademika neznám, ale těch obročí má celou řadu. Působí na Univerzitě Karlově, na katedře severoamerických studií UK a v Institutu mezinárodních studií….Prostě hlava pomazaná.

Sujet jeho vystoupení spočíval v tom, že jsme jako stát, který byl reprezentován vládami, pracovali vesměs věrně pro našeho největšího spojence, kterým jsou Spojené státy. Nic proti tomu, když tohle tento milý muž tvrdí. Jediný stín na této spolupráci bylo prý „rozhodnutí vlády Jiřího Paroubka“, kterým „v souladu s názorem většiny českého obyvatelstva“ nebyla připuštěna v roce 2009 stavba americké základny na našem území.

Pan Pondělíček je politický popleta a diletant. Vláda pod mým vedením o ničem takovém nerozhodla. ČSSD, kterou jsem tehdy vedl, byla v opozici vůči vládě M. Topolánka a samozřejmě v souladu s názorem většiny českého obyvatelstva (kolem 70% občanů mělo tento názor), vystupovala proti zřízení americké základny 60 km od hlavního města Prahy. Vždy jsem tvrdil, že Rusové přeceňují hrozby za svými hranicemi a proto jsem také říkal, že zřízení americké základny několik desítek kilometrů od Prahy bude znamenat, že na nás Rusové namíří své rakety (tedy rozumí se na okolí Prahy a také na Prahu) s jadernými hlavicemi. Už tehdy by tedy došlo k mimořádně velkému růstu napětí ve střední a východní Evropě, což by mělo fatální důsledky, např. v růstu výdajů na zbrojení. Zhoršilo by to naše ekonomické vztahy s Ruskem v podstatě identicky, jak jsme to zažili v posledních dvou letech, kdy levné ruské suroviny pro náš průmysl jsou nahrazovány dovozem dražších surovin z jiných regionů světa. A např. levný ruský plyn je nahrazován násobně dražším LNG plynem především z USA. Těmi možnými důsledky umístění základny u nás bych mohl pokračovat.

Pan Pondělíček ve svém vyjádření sice, pravda, trefil kozla, neboť to byla Topolánkova vláda, která nakonec nezajistila ve své rozpadající se vládní většině dostatek hlasů pro prosazení tohoto záměru v poslanecké sněmovně. Dvě poslankyně strany Zelených totiž byly proti tomuto záměru.

Ale já jsem zpětně rád, že Česko a zejména čeští občané získali přes deset let klidného života se stále se zvyšující životní úrovní (s výjimkou několika let pravicových vlád a řádění ministra Kalouska). Co by bývalo mohlo následovat v případě výstavby americké základny u nás, tak by to bylo v mírnější podobě zřejmě totéž, co jsme zažívali v posledních dvou letech, kdy rychle rostla inflace, protože levné ruské suroviny by byly nahrazovány dražšími surovinami odjinud a životní úroveň českého obyvatelstva by klesala. Určitě ne tak závratně jako v posledních dvou letech, ale zcela nepochybně.

Česká televize by měla trochu zlepšit výběr „nezávislých komentátorů“, neboť tito komentátoři nejen, že nejsou nezávislí, oni ani nemají potřebné znalosti k tomu, aby mohli divákům ČT (i já platím ČT poplatky) předkládat objektivní názory na mezinárodní dění. Ale možná, že se to od nich ani neočekává. Jsou prostě tendenční. A Jiří Pondělíček to předvedl v plné nahotě. Přesně takhle se vyrábějí dezinformace. ČT na to ani nepotřebuje Medvedčuka a Voice of Europe. Žádám omluvu….

Jiří Paroubek

https://vasevec.parlamentnilisty.cz/komentare/nic-se-nemelo-prehanet-zejmena-se-nemelo-lhat