Cesta ruského prezidenta Vladimira Putina do Číny na fórum iniciativy nové Hedvábné stezky

Cesta ruského prezidenta Vladimira Putina do Číny na fórum iniciativy nové Hedvábné stezky

„Prezident Putin byl přijat velmi dobře a stejně tak jeho projev. Nikdo z cca 4000 účastníků v sále v průběhu projevu neodešel. A byli tam lidé z desítek zemí z celého světa,“ uvedl Paroubek s tím, že projev ruského prezidenta byl věcný.

Politik ocenil i význam fóra, které se v roce 2023 v Číně konalo již potřetí. Fóra se účastní země, které se připojily ke stejnojmenné čínské iniciativě. První fórum Jedno pásmo, jedna cesta se konalo 14. – 15. května 2017 v Pekingu, druhé tamtéž 25. – 27. dubna 2019. Samotný koncept Jedno pásmo, jedna cesta představil Si Ťin-pching v roce 2013 a cílem bylo vytvoření tranzitní a dopravní infrastruktury mezi Čínou, zeměmi Eurasie a Afriky, později se do iniciativy začaly zapojovat i země Jižní Ameriky. Celkem se k srpnu 2023 iniciativa tak či onak dotkla 155 zemí.

„Tyto investice vytváří nové pracovní příležitosti a samozřejmě jsou hnací silou rozvoje obchodu, a tedy rozvoje ekonomik desítek zemí. Podstatné je, že projekt Jedno pásmo, jedna cesta tak přispívá k rozvoji životní úrovně lidí v zemích, kde tyto investice jsou uplatňovány. Je to vlastně nejvýznamnější ekonomický projekt světového významu dneška. Je pro mě zajímavé slyšet výsledky, kterých je dosahováno v jednotlivých zemích,“ prohlásil Paroubek.

Paroubek také ohodnotil kritiku některých evropských lídrů a českých politiků, kteří odsoudili setkání na fóru maďarského premiéra Orbána s ruským prezidentem.

„Takhle se česká vláda sama dostane do izolace. Aby mohla pracovat v zájmu země, musí v EU manévrovat. Pro velké je jako partner příliš malá, a tak se musí zkusit opírat o sousední země. S těmi spíše nalezne společné zájmy,“ reagoval.

Jeden pás, jedna cesta

Ve středu se ruský prezident Vladimir Putin v rámci fóra Jedno pásmo, jedna cesta v Pekingu setkal s předsedou ČLR Si Ťin-Pchingem. Lídři obou zemí se shodli na tom, že budou podporovat integraci iniciativ Jedno pásmo, jedna cesta a EAES a také i nadále posilovat spolupráci v rámci mezinárodních mechanismů, jako je OSN, SCO, G-20 a neustále obohacovat obsah rusko-čínských vztahů.

V rámci účasti ruského prezidenta na fóru Jedno pásmo, jedna cesta také proběhlo jeho setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.